Maratonský víkend, Volkswagen Maraton Praha

12. - 13. 5. 2012, Stromovka, Staroměstské náměstí, Praha

Největší běžecká akce v České republice, jak se patří. Volkswagen Maraton Praha, dobře známý také jako pražský maraton, jednoznačně potvrdil svoji výbornou pověst. A diváci také. Na startu bylo celkem 9 000 běžců, s dobropovodnými závody celkem 15 000 účastníků. A hlavně doběh maratonu měl atmosféru, která by k akcím takového formátu měla patřit - fandící davy, které vymáčkou i poslení zbytky sil z běžců na trati.

D: Letos byla Praha centrem světového maratonu a dálkových běhů vůbec - hostila největší kongres AIMS v historii. Dorazili tak organizátoři nejlepších maratonů světa, například New York nebo Boston. V sobotu se už - většinou volně - závodilo na In-line bruslích a na procházku se psy vyrazily celé rodiny. Hlavní víkendový závod byl ale jasný - Volkswagen maraton Praha, osmnáctý ročník pražského maratonu. Se startem jsem úplně spokojený nebyl - uteklo zbytečně třicet sekund, které chyběly k vytvoření opravdu silné startovní atmosféry. Myslím ale, že doběh "klapnul" pěkně. Diváci hnali elitní atlety do síle naplno a hlavně se u toho, doufám, dobře bavili. Stavnostní ceremoniály - na řadě závodů podceněné - šlapaly dobře a postupně se vystřídali na podiu ti nejlepší. Kouzelná byla chvíle, kdy olympijská vítězka Dana Zátopková předávala pohár nejlepšímu týmu juniorského matratonu, který byl ze Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových. Pak už jsem s Mírou komentoval doběh dalších závodníků, kteří si maraton často opravdu vytrpěli až do posledních metrů. Sledovali jsem proud "neznámých" dobíhajících přes tři hodiny a sledovali - a zprostředkovávali divákům - silné emoce a příběhy jednotlivců ale i třeba celých rodin. Průběžně jsme střídali informace o závodě a rozhovory se závodníky. Střídali jsem tak hlavně češtinu s angličinou a franouzštinou.